Bryczesy do jazdy konnej.

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z jazdą konną jest chęć nauczenia się sztuki jeżdżenia na koniu oraz szczere pragnienie nawiązania przyjaźni z tym zwierzęciem. Jednak, aby móc uczęszczać na treningi, czy brać udział w zawodach konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt jeździecki. W końcu tak jak w każdym innym sporcie – odpowiedni strój to podstawa. To fundamentalna kwestia, o którą zadbać należy przed wejściem na konia. Jednym z elementów jeździeckiego ekwipunku są sztyblety. Sprawdź co charakteryzuje spodnie do jazdy konnej, jakie są ich rodzaje oraz jakie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu bryczesów. Zapoznaj się z poniższymi poradami, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane!

Czym są bryczesy?

Bryczesy to profesjonalna nazwa służąca do określania specjalnych spodni, w których jeździ się konno. Czym bryczesy odróżniają się od zwykłych spodni? Przede wszystkim posiadają specyficzny krój charakterystyczny właśnie dla spodni do jazdy konnej. Są tak skonstruowane, że na swojej wewnętrznej części nie posiadają szwów. Dzięki temu nie krępują ruchów, nie powodują dyskomfortu, zapewniają wygodę podczas jazdy i nie uwierają osoby siedzącej na koniu. Mało tego bryczesy są wykonane z wytrzymałego materiału, zapewniającego odpowiednią wentylację. Odpowiadają również za wzrost przyczepności – jeśli są odpowiednio dobrane, jeździec nie ślizga się na siodle.

Na przyczepność duży wpływ mają także leje, czyli swego rodzaju wzmocnienie. Wyróżnia się chociażby bryczesy z pełnym lejem, krótki lejem oraz lejem kolanowym. Ponadto bryczesy wpływają także na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ich użytkowanie minimalizuje ryzyko powstania otarć lub ran – zwłaszcza na wewnętrznej części ud, które mają bezpośredni kontakt z końskim grzbietem.

Jakie są rodzaje bryczesów?

Bryczesy są elementem wyposażenia jeździeckiego, które wyróżnia się dużą uniwersalnością. W związku z czym, wyróżnić można kilka ich rodzajów. Do najważniejszych należą następujące modele:

  • dziecięce
  • młodzieżowe
  • damskie
  • męskie
  • sportowe
  • eleganckie
  • zimowe
  • letnie
  • z pełnym lejem
  • z krótkim lejem
  • z lejem kolanowym
  • ściśle opinające
 • bufiaste w części udowej

Istotną cechą, odróżniającą bryczesy, jest ich krój, materiał, z jakich zostały wykonane oraz ich wzór i kolor. Dzięki temu, stworzyć można zestaw, w którym poszczególne elementy będą do siebie pasować. Jest to ważne chociażby dla pań, które nawet jeżdżąc konno mogą wyglądać modnie i stylowo, jednocześnie zapewniając sobie bezpieczeństwo i wygodę.  

Gdzie można kupić bryczesy i ile one kosztują?

Każda osoba zajmująca się jazdą konną musi zaopatrzyć się w bryczesy. Można zrobić to na kilka sposobów. Dobrą opcją jest chociażby wypożyczenie takich profesjonalnych spodni do jazdy na koniu – zwłaszcza, gdy trenuje się jedynie okazjonalnie. W przypadku, gdy planuje się na poważnie zająć uprawianiem tego sportu, lepiej jest zakupić własne bryczesy. Można dokonać tego zarówno w tradycyjnym, stacjonarnym sklepie ze sprzętem jeździeckim, jak również internetowym sklepie oferującym tego typu produkty. Bez względu na to, w jakim sklepie dokona się zakupu, warto pamiętać, aby poprzedzić go zmierzeniem takich spodni i wyborem odpowiedniego rozmiaru. Jeśli chodzi o koszty, jakie trzeba ponieść w tym zakresie, to wynoszą one od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przeciętna cena bryczesów znajduje się w przedziale 100-200 złotych. Konkretna cena zależy jednak od wybranego modelu.

Jakie pytania trzeba sobie zadać przed zakupem bryczesów?

Zakup bryczesów nie należy do najłatwiejszych spraw. Warto poświęcić mu odpowiednią ilość czasu, bowiem kupując spodnie dobrej jakości można przez długi czas cieszyć się ich użytkowaniem. Przed zakupem dobrze jest więc prześledzić swoje indywidualne oczekiwania wobec tego elementu wyposażenia jeździeckiego. Pomóc w tym może zadanie sobie następujących pytań:

– Jaki budżetem dysponuję?

– Jak często będą one używane?

– Czy stawiam na znaną markę, czy niską cenę?

– Z jakiego materiału mają być wykonane?

– Czy zależy mi na wyborze modnego modelu?

– Czy zajmuję się jeździectwem rekreacyjnie czy sportowo?

– Jaki rodzaj leja mają mieć bryczesy?

– Podczas jakiej pory roku mają być użytkowane?

Jak wybrać odpowiednie bryczesy?

Na wybór odpowiednich bryczesów wpływ ma co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy będzie się korzystało z nich systematycznie, czy też jedynie od czasu do czasu. Zależy to od intensywności uprawiania przez nas jazdy konnej i tego, czy robimy to rekreacyjnie czy też sportowo. Jeśli stawia się na tą drugą ewentualność można zainwestować nieco więcej i wybrać bryczesy nieco droższe, pochodzące od renomowanego producenta sprzętu jeździeckiego. Wybór bryczesów powinien także zależeć od pory roku, w trakcie której będą one używane. Jeśli będzie to zima, muszą być one nieco grubsze, natomiast latem preferuje się bryczesy wykonane z nieco cieńszego materiału. Jednak zawsze muszą być one przewiewne i zapewniać odpowiednią wentylację.

Jeśli chodzi o wybór leja przy bryczesach, to doświadczeni jeźdźcy podpowiadają, że na początku powinno się stawiać na bryczesy z pełnym lejem, bowiem zapewniają one dużo lepszą przyczepność, co bezpośrednio ułatwia jazdę. Oprócz tych czysto praktycznych kwestii, zwłaszcza dla pań, ważny staje się aspekt związany z wyglądem bryczesów. Bowiem wybierając stylowy model, nawet podczas jazdy na koniu można wyglądać atrakcyjnie. Zasada jest jednak prosta – najważniejsze, aby za każdym razem przymierzyć bryczesy, bowiem ich odpowiednie dopasowanie i wygoda ich noszenia są najważniejsze.

Podsumowanie

Bryczesy są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego jeźdźca. Jeśli rozpoczynasz przygodę z jadą konną powinieneś się w nie zaopatrzyć. Posiadanie takich profesjonalnych spodni do jazdy konnej nie tylko pozwala poczuć się jak prawdziwy jeździec, ale również zapewnie komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Wybór odpowiednich bryczesów wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Jednak nie będzie on czasem straconym, bowiem jeśli postawi się na atrakcyjny wizualnie i jednocześnie wykonany z trwałego materiału model, można cieszyć się długim użytkowaniem bryczesów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *