System grawitacyjnego nawadniania roślin.

Przed założeniem ogrodu, szklarni, tuneli foliowych z warzywami lub kwiatami, warto zdobyć wiedzę na temat ochrony tych roślin, pielęgnacji, ale także nawadniania. Stare metody dostarczania wody, które były wykorzystywane w przeszłości, przy dużych obszarach niekoniecznie się sprawdzają. Warto sięgnąć po nowsze rozwiązania, dzięki którym możemy oszczędzić wodę, nawet do 80% w porównaniu z tradycyjnymi metodami, ale również czas poświęcony na podlewanie. Wniosek jest taki, że mamy prawidłowo nawodnione uprawy oraz komfort pracy. Zaoszczędzony czas możemy wykorzystać na rozwój w dziedzinie ogrodnictwa, pogłębianie swoich zainteresowań lub po prostu odpoczynek po ciężkiej pracy.

Żeby móc korzystać z grawitacyjnego systemu nawadniania należy najpierw poznać budowę i zasadę jego działania, a potem zamontować. W skład takiego systemu wchodzą: przewody rozprowadzające, przewody doprowadzające, kroplowniki, złączki lub trójniki, filtr, który zapobiega mechanicznym zanieczyszczeniom wody. Większość można wykonać samodzielnie, ale należy pamiętać, że przewody powinny być wykonane z materiałów nieprzepuszczających światła, co zapobiegnie powstawaniu glonów w środku. System podłączony do zbiornika grawitacyjnego nie wymaga regulacji ciśnienia, dzięki czemu przewody łączy się za pomocą złączek. Zadaniem filtra jest zapobieganie zatykaniu się kroplowników przez zanieczyszczenia mechaniczne. Niestety zanieczyszczenia chemiczne mogą osadzać się na ściankach, powodując tym samym zapychanie przewodów. Dużą zaletą tego rodzaju systemu jest jego prosta konstrukcja, oraz możliwość nawadniania znacznych obszarów warzyw i roślin. Kroplomierze umieszczone są w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny i regularnie dostarczają jej wody. Jednoczasowo nawadniany jest cały obszar, nie trzeba się martwić, że któraś jego część została pominięta.

Fachowy montaż systemu nawadniającego.

Cały system nawadniający nie jest skomplikowany, ale jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami warto poprosić fachowców o pomoc. Zamówienie instalacji w firmie, która się tym zajmuje da nam gwarancję na jej poprawne działanie. Zawsze też możemy liczyć na serwisowanie i darmowe przygotowanie przed sezonem zimowym. Jeśli chodzi o cenę, należy tutaj brać pod uwagę wielkość terenu, jego ukształtowanie i źródło nawadniania.

Zasady działania nawadniania grawitacyjnego.

Żeby dobrze zrozumieć system nawadniania grawitacyjnego warto widzieć w jaki sposób działa:

  • Zbiornik wodny powinien znajdować się na wzniesieniu, dzięki czemu nie potrzeba dodatkowego wspomagania przy rozprowadzaniu wody. Spływa ona do rur głównych, które przekazują ją dalej do taśm, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. Warto również pamiętać o umiejscowieniu zbiornika w cieniu, żeby nie doprowadzić do przegrzania wody. Poza tym, jeżeli jest to konieczne, należy systematycznie uzupełniać zbiornik w wodę.
  • Przy każdej roślinie znajduje się kroplownik, przez który woda wypływa do gleby nawadniając ją. Roślina może pobierać wodę wtedy, kiedy jej potrzebuje, nie musi oszczędzać.
  • Woda ze zbiornika przechodzi przez filtr zatrzymujący zanieczyszczenia mechaniczne w postaci gruzu i dużych cząstek.

Podsumowanie.

W każdej dziedzinie widać rozwój i chęć wprowadzanie coraz to nowszych uproszczeń. Brane są pod uwagę również rozwiązania, które nie obciążają środowiska. Jeżeli chcemy mieć dobre uprawy w ogrodnictwie jest to niezmiernie ważne. Nawadnianie grawitacyjne wykorzystuje najprostsze metody i prawa natury. Warto z tego rozwiązania skorzystać, bo dzięki temu, że oszczędzamy wodę, oszczędzamy również środowisko.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *